Pavel Lacina

autor:

Pavel Lacina

Klíčová věta románu spisovatelky Ayn Rand Atlasova vzpoura (Atlas Shrugged) „Kdo je John Galt?“, je synonymem pro vyjádření bezmocnosti a zoufalství ze stavu světa. Podle mě je také ale nadějí, že stále existují lidé, kteří dokáží svými schopnostmi, vzděláním, zkušenostmi a nadšením posunout svět kupředu, nebo jak se píše v knize, jsou to ti kteří „roztáčejí motor světa“. Tito Atlasové, nesou na svých bedrech břímě pokroku.

Společně s kolegy ze společnosti Viewpoint máme velmi ambiciózní cíl: naučit tak konzervativní obor jako je stavebnictví novým metodám spolupráce a výměny informací. Máme pro to vynikající nástroje Viewpoint For Projects nebo Field View.

Ale nástroje samy o sobě velký výsledek nepřinesou. Stejně jako opuštěné housle, violoncella nebo klavíry těžko zahrají koncert. Abychom dokázali naplnit náš cíl, potřebujeme genius našich partnerů, potřebujeme jejich vizionářství, jejich nadšení pro myšlenky, které společně sdílíme. Bez nich bychom nedokázali připravit plán, jak v jejich firmách a na jejich projektech implementovat změny a nastavit moderní projektový management. Ale především bychom bez nich nedokázali změnit status quo, a sice přístup projektových týmů ke spolupráci. Je to právě jejich nadšení, které dokáže jednotlivé týmy, aliance či skupiny lidí přesvědčit, že pokud jejich spolupráce bude otevřená, bez záludností a vzájemného podezřívání, bude výsledek o to lepší. Jejich práce bude mít větší hodnotu než dnes, budou mít možnost soustředit se na svoje zásadní úkoly, budou mít více času na sebe.

Tito vizionáři se rekrutují na různých pozicích. Jeden je projektový manažer prestižní projektové firmy s nadšením pro nové technologie, další pracuje jako stavbyvedoucí, jiný je ředitelem pro výstavbu mezinárodní developerské firmy nebo úředníkem na městském úřadě. Jedno však mají společné: rozhodli se jít proti zažitým pořádkům, často i ve vlastních společnostech. Rozhodli se udělat krok mimo svoji komfortní zónu, krok do míst, kde hrozí, že se spálí nebo dojdou opovržení či posměchu.

Jim patří moje uznání. Pokaždé když mám mizernou náladu, když se nějak nedaří nebo když jinak lamentuji nad nezdary, tak si uvědomím, že v tom nejsem sám a že mám kolem sebe vynikající spolupracovníky a partnery. A to mi dává sílu zkoušet to dál a znovu. Neb když se svět zeptá „Kdo je John Galt?“, tito novodobí Atlasové mohou směle odpovědět MY.

 

who is john galt

zdroj obrázku: thecommentator.com

 

Loskutak
2017-02-19
Moc pekny clanek, pane Lacino. S pozdravem Robert L.
Daniel M.
2017-02-20
Děkuji za článek Pavle!
ten co tančí mezi vlky
2017-03-24
I mě se udělá lépe, když si na Vás pánové vzpomenu. Když si vzpomenu, že v tom nejsem sám, že tu káru netáhnu jen já, ale že jsou tu i jiní co se snažíme dělat to jinak a nenecháme se od toho odradit. Je to určitý fetiš v tom dělat věci lépe a kvalitněji. Mě osobně k tomu vede touha ohlédnout se zpět a vědět, že jsem použil všechny dostupné prostředky k vyhotovení kvalitní práce. Stále si vážím kvalitní práce, kvalitních lidí, kvalitních produktů, vizí. Věřím, že i já se dostanu postupem času do situace, kdy mi dojde dech s novými směry, ale zapřísahám se, aby mi došel dech v otevřenosti novým nápadům a řešením. A někdy je hrozně smutné, že veškeré překážky si dáváme my sami v přílišné uzavřenosti a lpění na komfortní zóně. Proč už zapomínáme, že se celý život učíme a postupujeme dál jenom když děláme chyby? Jako malí padáme, když se učíme chodit. Ale znovu a znovu se zvedáme a přicházíme na to, jak udržet rovnováhu. Hnáni touhou to dokázat, když ostatní to umí také. Co v nás zabije tu touhu po poznání, touhu překonat sám sebe, touhu učit se. Protože nám chybí ty vzory? Ale od toho jsme dospěli, abychom převzali otěže a inspirovali ty malé, jako předtím ti velcí inspirovali nás, když jsme byli malí. Chci padat na ústa, protože jenom tak se mohu poučit z chyb a posouvat se neudtále dál. A kam? To je právě to nejlepší, kam budu chtít ja. A kde to je? To přeci záleží na mě samotném. A tohle vědomí je tak osvobozující, že slovo "nejde" se vytratilo z mého slovníku a pomáhá mi vždy před novou výzvou posunout dál svoji komfortní zónu o kus dál. Vlastně už neznám ani problém, jen výzvy k řešení. Děkuji za výbornou myšlenku!
2017-08-06
2017-08-18
2017-09-02
2017-09-09
2017-09-29
Opište číslo 13  

Ke stažení

Změny v přístupu k projektům

white papersFirmy, se kterými spolupracuji, jsou často v situaci, kdy řeší, jak udržet svoji pozici na trhu, a zároveň jak udržet, nebo ještě víc vylepšit, vlastní práci a svoje výsledky. Jejich potřeba není zavést krizový management. Cílem je změna procesů, které jim pomohou udržet vlastní konkurenční výhodu na trhu s extrémně vysokými nároky.

Jak potlačit rizika selhání projektu?

white papersKomentář vychází ze studie PriceWaterhouseCoppers, resp. jejich real-estate divize a popisuje možná rizika, která se mohou v průběhu přípravy a realizace projektu vyskytnout. Na základě zkušeností projektových manažerů popisuje jednotlivé hrozby a skicuje možná řešení.

Příručka BIM

prirucka bimZákladní představení metodiky informačního modelování budov (BIM) a význam BIM pro změny procesů ve stavebnictví vydaná Odbornou radou pro BIM v ČR v roce 2013 vedením Ing. Martina Černého z Výzkumného centra AdMaS.

Jsou 3 hodiny ráno. Kde jsou Vaše dokumenty?

white papersAť už pracujete s elektronickou dokumentací, tištěnými kopiemi nebo kombinací obojího, kontrola a dohledávání informací je činnost, která, pokud je chybně připravena, může potenciálně vést k finančním ztrátám nebo v krajním případě až k selhání projektu.

BIM protokol

dwld bim protocolVzorový dokument vypracovaný britským CIC (Construction Industry Council) jako požadavek na vládní BIM strategii ve Spojeném Království. Dokument definuje pro BIM projekt záměry projektu, kompetence jednotlivých členů týmu včetně jejich povinností a zodpovědností, a v neposlední řadě také nástroje včetně dohodnutého CDE.


^ nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci a analýze návštěvnosti soubory cookie.